Slovník cizích pojmů

Slovník cizích pojmů

Vysvětlení základních pojmůohledně televizních přijímačů

 • LCD – display z tekutých krystalů, z anglického Liquid Crystal Display, pracují na principu blokování a propuštění světla pomocí jeho polarizace. Wikipedia LCD.
 • LED – "světlo vyzařující dioda", z anglického Light-Emitting Diode, v češtině je ustálený pojem LED dioda, jehož použití není úplně vhodné, protože dochází ke zdvojení slova dioda. Wikipedia LED.
 • ANALOG (D-Sub, VGA, 15-pin) Klasické připojení LCD monitoru VGA kabelem. Signál se převádí z digitálního obrazu na analogový a displej pak z analogového signálu opět vytváří obraz digitální. Dvojím převodem tak dochází ke ztrátám kvality signálu. Kvalita výsledného obrazu pak záleží na elektronice monitoru nebo televize.
 • Cinch AUDIO VIDEO vstup pro připojení zdroje videa, toto je starý způsob přenosu obrazu a zvuku, scart a jiné konektory jsou výrazně lepší.
 • DOBA ODEZVY (Respondent Time) Udává dobu setrvačnosti bodů při překreslování obrazu v milisekundách. Televize a LCD monitory posledních generací mají odezvu již velmi malou (cca 2 ms) Čím je doba odezvy menší, tím je dynamika obrazu lepší. Televize jsou samozřejmě určeny primárně ke sledování rychlých sportovních nebo akčních scén a proto na tento parametr velmi dbají a zvyšují frekvenci překreslování obrazu až za hranice možností současných technologií. Pokud na vaší televizi pozorujete nepříjemné rozmazávání, případně přímo "ztrácení" rychle se pohybujících objektů v obraze, pak je její doba odezvy špatná.
 • DVI z anličtiny Digital Visual Interface. DVI je digitální rozhraní, které se využívá především k připojení LCD displejů k počítačům, nebo herním konsolím k televizi. Díky digitálnímu přenosu nedochází k převodu digitálního signálu na analogový a zpět a proto je výsledný obraz kvalitnější.
 • HDMI z angličtiny High-Definition Multi-media Interface. Je to rozhraní pro přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitálním formátu. Může propojovat zařízení jako například satelitní přijímac, DVD přehrávac nebo A/V receiver s kompatibilním výstupním zařízením, jako například LCD monitor. HDMI podporuje přenos videa ve standardní, rozšířené nebo high-definition kvalitě, a až 8-kanálový digitální zvuk. Rozhraní nezávisí na ruzných televizních a satelitních standardech, protože přenáší nekomprimovaná video data.
 • HDTV + HD ready Obraz s vysokým rozlišením - poskytovaný vysíláním HDTV, nebo médii se souborem HD dat (např. disky Blu-ray, DVD disky s vysokým rozlišením nebo digitálním filmovým záznamem s vysokým rozlišením) - přináší dosud nejvýznamnější pokrok v oblasti kvality obrazu od zavedení barevné televize. Evropská asociace průmyslu informačních a komunikačních technologií (EICTA) definovala minimální požadavky, kterým musejí vyhovovat zobrazovací zařízení, aby mohla být považována za "připravená na vysoké rozlišení". Tato asociace také vytvořila štítkové označení "HD ready" určené pro použití v obchodech na výrobcích, které tato kritéria splňují a jsou proto schopny zpracovávat a zobrazovat signály s vysokým rozlišením. Televize s vysokým rozlišením (HDTV) je digitální: televizní signály jsou přenášeny a přijímány zcela novým způsobem - v digitální podobě namísto analogové, což přináší celou řadu nových výhod. Díky absenci analogového rušení je obraz podstatně ostřejší, bez duchů nebo "vločkových" efektů, které vznikají u nedokonalého analogového příjmu. Televizní stanice mohou pomocí digitálního přenosu poskytovat mnohem více informací, čímž dávají uživateli k dispozici nejen podstatně širší výběr kanálů, ale také nové interaktivní obrazové a datové služby.
 • JAS Udává svítivost zobrazovaných bodů. Udává se v [cd/m2]. Platí, že čím vyšší je hodnota tohoto parametru, tím lépe. Dnes se běžné hodoty pohybují kolem 300-500 cd/m2.
 • KONTRAST Udává kontrastní hodnotu zobrazovaných bodů. Udává se v poměru např. [500:1]. Kolonka kontrast je jedním z klíčových atributů každého LCD monitoru. Jenže stejně jako si výrobci pomáhají nejrůznějšími kličkami v uvádění hodnot odezvy, předhánějí se i v tom, kdo bude mít nejlepší hodnotu kontrastu. Platí, že čím vyšší je hodnota tohoto parametru, tím lépe. Problém je v tom, že lze uvádět dva typy kontrastu. Jednak statický, tedy přirozený konrast daný podsvícením a rozdílem mezi černou a bílou. Pak je tu ještě dynamický kontrast. Dynamický kontrast však funguje softwarově, televize propočítává každou scénu a reguluje podsvícení obrazovky. Nejvyššího dynamického kontrastu se samozřejmě dosáhne tak, že se podsvícení ztlumí na minimum a zobrazí se černá barva. Následně se podsvícení naplno rozsvítí a zobrazí se bílá barva. Taková hodnota dynamického kontrastu pak může dosáhnout tisíců ku jedné (20000:1), i když statický kontrast je třeba 1000:1 nebo méně. Pokud budete kupovat nové LCD, zjistěte si jaká je hodnota statického kontrastu. Dynamický kontrast může ve výsledku v některých scénách působit nepřirozeně.
 • KOMPONENTNÍ KABEL (YPbPr, 3x Cinch - 3x Cinch) Propojením tímto kabelem docílíme nejvyšší možné přenosové kvality analogovým způsobem.
 • ODRAZIVOST a OSLNIVOST Také materiál, ze kterého je vyrobena přední strana obrazovky CRT a LCD monitorů, je značně rozdílný. U CRT monitoru je to sklo a obvykle se na jeho úpravu používá metoda snižující odrazivost. U LCD jsou použity plasty, které vyžadují mnohem lehčí protiodrazivou úpravu. Protiodrazivé úpravy CRT monitoru proto více snižují kvalitu obrazu - snížená odrazivost vždy způsobuje méně ostrý obraz.
 • PAL / NTSC PAL (Phase Alternatig Line) Zkratka pro televizní systém používaný převážně na území Evropy tedy i v ČR. Pracuje se systémem 625 řádek, ve 25 snímcích, respektive 50 ti půlsnímcích za vteřinu. Na LCD televizích toto klasické PAL vysílání vypadá poněkud "škaredě" (i když se jedná o digitální DVB-T! digitální způsob přenosu signálu PAL v malém rozlišení z něj HDTV nevykouzlí) NTSC (National Television Standards Committee) Televizní systém užívaný převážně v USA a Japonsku. Přístroje které přehrávají NTSC umožňují vysílání zobrazit i na televizorech s normou PAL.
 • PIXEL je nejmenším stavebním kamenem bitmapové grafiky (displeje televize) a má určitou barvu. Každý pixel se skládá ze tří subpixelů (složka RGB). Výsledný obraz je jako mozaika poskládaná z takových barevných bodů - pixelů - a udávají tak celkové rozlišení televize.
 • VADNÝ PIXEL (Death Pixel) Výroba LCD (TFT) displejů je velmi náročná, přičemž není vždy možné dosáhnout absolutní dokonalosti tzn. vyrobit LCD displej, který by neměl jediný vadný pixel. Televize jsou vyráběny podle normy ISO, která specifikuje počet přípustných vadných pixelů (každý pixel má 3 subpixely RGB).
 • Zpravidla platí následující: Je povoleno maximalně 0,0005% vadných bodů (černý nebo stále svítící bíle), tj. např. maximálně 4 body při rozlišení 1024x768; žádný však v centru obrazu. Povolené vady barevných bodů - (jeden světelný bod = subpixel červená/zelená/modrá vedle sebe) v případě obrazovek, u kterých množství nepřesahuje 6 teček, ale připouští se nanejvýš jeden vadný světelný bod v cetrálním pásmu obrazovky (50 % pracovní plochy). Výskyt vadných bodů v menším než přípustném počtu není důvodem k reklamaci. Výrobci např. Philips, Samsung, Asus a další poskytují na některé své modely záruku 0 vadných pixelů tzv. "Zero Bright Dot". Pro konkrétní značky výrobců LCD monitorů, jejich modely a normy stanovující maximální počet vadných pixelů se informujte na webových stránkách výrobců LCD televizí, popř. u jejich zástupců pro ČR.
 • PROGRESSIVE SCAN Progressive scan je systém, který za pomoci interpolace pohybu pomáhá eliminovat čáry a chvění na obrazovce. Tím vytváří stabilní, ostrý obraz. Chrání tím vaše oči, zabraňuje jejich únavě a v neposlední řadě koukáte na krásný, čistý obraz.
 • REPRO Tato zkratka znamená, že monitor obsahuje stereo reproduktory.
 • ROZLIŠENÍ Je dáno pevně počtem zobrazovacích bodů displeje. LCD monitory mají fyzické rozlišení 1680x1050 (1280x1024), což je dnes standard, který by Vám měl vyhovovat pro sledování všech filmů a DVD v širokoúhlém poměru stran 16:10 (16:9). Pokud se vám zdá, že 1024×768 nabízí na ploše současně málo informací, budete muset sáhnout po LCD větších rozměrů (většina LCD 20" a více má rozlišení 1680×1050, u 24" a více najdete rozlišení i 1920×1200 bodů - tzv. Full-HD). Obecně platí, že čím vyšší je rozlišení, tím lépe dokáže monitor zobrazovat - ALE - pouze za předpokladu, že do něj pustíte kvalitní signál.
 • SET TOP BOX Digitální přijímač (Set Top Box) je samostatný přijímač digitálního pozemního vysílání (DVB-T), který je koncipován jako doplněk ke stávajícím televizorům. Jeho úkolem je tedy umožnit sledování digitálního vysílání (DVB-T) na jakémkoliv klasickém televizoru (starší typy). Přijímače se vyrábějí v mnoha různých provedeních s různou hardwarovou a softwarovou výbavou. Všechny přijímače jsou vybaveny konektorem pro připojení pokojové nebo venkovní televizní antény. STB se dělají v provedení pro klasické TV vysílání - mají označení DVB-T, STB pro kabelovou televizi mají označení DVB-C a pro satelitní televizi DVB-S. Většina nových televizí již DVB-T tuner mají, některé vybavenější modely i kabelový DVB-C případně i satelitní DVB-S tuner.
 • SPOTŘEBA ENERGIE Spotřeba energie LCD monitoru je asi o 25% nižší než spotřeba CRT se stejnou velikostí obrazovky. To je v této době vysokých cen energie nezanedbatelná výhoda. Navíc je hodnota tepelné energie generovaná LCD monitorem značně nižší než u CRT, což znamená nižší zátěž pro klimatizaci. Pokud je monitor používán se systémem podporujícím nepřerušitelnou dodávku energie (UPS), nižší spotřeba LCD monitoru poskytuje dodatečné extra minuty v případě přerušení dodávky energie.
 • S-video Připojení zdroje videa - konektor S-video. Jedná se o něco kvalitnější způsob přenosu obrazu než Cinch, Scart/Komponent/DVI/HDMI je ale stále kvalitnější.
 • ÚHEL POHLEDU (úhel viditelnosti) Udává, z jakého úhlu je pozorovaný obraz ještě normálně viditelný a nedochází k výraznému zkreslení barev. Popisuje se úhel horizontální a vertikální, (Obecně platí čím vyšší hodnota, tím lépe) běžné hodnoty jsou 160-170°, technologie PVA či IPS mají 178° což je dnešní maximum.
 • USB (+ čtečky paměťových karet) Obecně slouží pro připojení flash disku či jiného paměťového média, myši apod. Jedná se o USB hub. Monitor vybavený tímto vstupem popř. čtečkou paměťových karet umožňují prohlížení fotografií, přehrávání filmů v DivX, přehrávání *.mp3 souborů apod.
 • ŽIVOTNOST Stárnutí obrazovky je vždy nevyhnutelné, stejně jako stárnutí např. brzdových destiček nebo pneumatik vašeho auta. V oblasti televizí se měří životnost produktu jako doba, jakou trvá, než se jas obrazovky dostane na polovinu původní hodnoty. CRT obrazovky stárnou dvěma způsoby - na katodě elektronového děla se tvoří oxidační vrstva, způsobující nižší výkon a slabší paprsek; fosforová vrstva stárne a stává se méně efektivní při přeměně energie elektronů na světlo. Doba, kdy CRT dosáhne polovičních hodnot jasu, nastává mezi 10 000 a 20 000 hodinami provozu, v závislosti na konstrukci elektronového děla. Jediný prvek stárnoucí na LCD monitoru je systém podsvícení, tvořený jednou nebo více fluorescenčními trubicemi a přenosovým podklopem, který zaručuje rovnoměrné prosvětlení celého LCD. Běžná životnost těchto trubic než dojde ke snížení jasu na poloviční hodnotu je cca 50 000 hodin.

Dobré LED televize

 • LG 55UH605V
 • Samsung UE50KU6072
 • Samsung UE43KU6072
 • Sony Bravia KDL-48WD650
 • Samsung UE65J6292
 • Samsung UE49K5102
 • LG 43LH630V

LEDky to vyhrály na celé čáře. Prodávají se více než LCD a jsou budoucností.


Poslední LCD televize

 • Orava LT-828
 • Sharp LC-32FB500E
 • Philips 37PFL3007H
 • Philips 47PFL3007H
 • JVC LT-49VU83

LCD televize se už moc neprodávají. Najde se jich jen pár posledních kusů v menších eshopech.
Mohlo by Vás zajímat: